Skocz do: nawigacja, szukaj

Krzyżacy

Kazik.jpg
Ten artykuł porusza tematykę historyczną, a wydarzenia w nim opisane są prawdziwe (albo bardzo prawdopodobne). Autorzy Akapedii nie polecają jednak wykorzystywania jego treści przy pisaniu magisterki i nie biorą odpowiedzialności za skutki zlekceważenia tego ostrzeżenia.
Krzyzacy.jpeg

Zakon krzyżacki (a dokładniej Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie) - najważniejszy, obok joanitów i templariuszy, chrześcijański zakon rycerski. Założony pod koniec XII wieku. Jak nazwa wskazuje panowie zakonnicy mieli z założenia siedzieć w szpitalach i opatrywać rannych kolegów, którzy dźgali muzułmanów na krucjatach. Okazali się jednak nieco bardziej ambitni. Zyskali spory szacunek cesarza i papieża. Bardzo szybko zakon stał się ekonomiczną potęgą z posiadłościami w całej Europie. Istnieje po dziś dzień. Ma w swoich szeregach blisko 1000 osób. Wielki mistrz rezyduje w Wiedniu. O krzyżakach powieść napisał Sienkiewicz.

Stub.png Ta strona to zalążek artykułu. Jeśli nie masz co robić w swojej piwnicy, rozbuduj go dla chlubnej idei szerzenia akapu.