Skocz do: nawigacja, szukaj

Mao Zedong

Mao Zedong - zwany także Mao Tse-tungiem i na dziesiątki innych sposobów, bo każdy kto liznął chiński ma potrzebę udowodnienia przed światem, że wie lepiej. Słynny komunistyczny dyktator. Dwukrotnie zdołał podporządkować sobie Chiny. Twórca maoizmu. Pisarz, twórca światowego bestsellera. Bojownik kultury. Z twarzy buc. Z mózgu też.

Po co jeść skoro można wytapiać żeliwo

Tak sobie pomyślał Mao w latach 50'. W ramach polityki Wielkiego Skoku postanowiono zrezygnować z gospodarki opartej na rolnictwie i rozwinąć najciekawsze według Mao formy przemysłu. Mao lubił stal. Więc wszyscy od teraz mieli wytapiać stal. Co z tego, że nie wiedzieli jak i w zasadzie większość nie miała czym. Wszyscy mają wytapiać stal. I chuj.

W efekcie w kraju nastał wielki głód. Spotęgowany został on dodatkowo przez społeczną kampanię wybijania wróbli. Tak, społeczna kampania wybijania wróbli. Do wytępienia wróbla jako wroga publicznego nr. 1 wszyscy wzięli się żwawo i ochoczo co poskutkowało pojawieniem się plagi szarańczy, która zeżarła wszystko co Chińczycy zdołali wyhodować w przerwach między wytapianiem "stali".

Szacuje się, że w czasie wielkiego głodu zginęło w Chinach od 10 do 40 mln ludzi. Gospodarka zamiast szybkiego rozwoju zanotowała gwałtowny regres (pisząc delikatnie). Stal do niczego się nie nadawała, na polach trupy zamiast zboża. Handel wewnętrzny zamiera, bo trupy kiepsko handlują. Handel zagraniczny też zamiera, bo z trupami nikt handlować nie chce.

Ostatecznie Mao mało brakło, aby Mao kompletnie stracił swoją pozycję, czyli najpewniej został zarżnięty. No ale komuniści są dla swoich wodzów wyrozumiali i dalej stał na czele państwa partii, chociaż pierwsze skrzypce na parę lat przejęli inni geniusze.

Rewolucja kulturalna

Stub.png Ta strona to zalążek artykułu. Jeśli nie masz co robić w swojej piwnicy, rozbuduj go dla chlubnej idei szerzenia akapu.