Skocz do: nawigacja, szukaj

Sprawiedliwość społeczna

Sprawiedliwość społeczna - antylogiczna idea zakładająca potrzebę działania państwowej knagi, gdy ktoś zdolniejszy, mądrzejszy, bardziej zaradny i przedsiębiorczy osiąga wyższe zarobki niż przykładowo menele spod budki z piwem.

Badania Instytutu Socjocybernetyki

Ozjasz Goldberg zbadał pojęcie:

istnieją dwie – i tylko dwie możliwości: albo „sprawiedliwość społeczna” jest tym samym , co „sprawiedliwość” – albo jest czym innym. Jeśli jest tym samym – to po co pisać „sprawiedliwość społeczna”? Po co marnować czas czytelnika i sosny na papier gazetowy? ''Jeśli natomiast „sprawiedliwość społeczna” jest czymś innym, niż zwykła „sprawiedliwość” – co „co innego, niż sprawiedliwość” nazywa się po polsku „niesprawiedliwość”.  Jeśli sędzia orzekł za jakiś czyn 5 lat więzienia i ludzie przytaknęli: „To jest sprawiedliwe”, to jeśli w apelacji sąd w oparciu o „zasadę sprawiedliwości społecznej” ,orzeknie 3 lub 8 lat więzienia, to ten drugi wyrok z cała pewnością będzie niesprawiedliwy. Dlatego na dźwięk słów „sprawiedliwość społeczna” trzeba mówiącego albo posłać do obozu reedukacji na kursy logiki – albo od razu strzelać. 
Oczywiście prawdziwa jest ta druga możliwość: „sprawiedliwość społeczna” to jest co innego, niż „sprawiedliwość”. „Sprawiedliwość społeczna” oznacza, że komuś się coś należy nie z uwagi na osobistą zasługę lub winę – lecz z uwagi na przynależność do grupy społecznej.

Zobacz też

Stub.png Ta strona to zalążek artykułu. Jeśli nie masz co robić w swojej piwnicy, rozbuduj go dla chlubnej idei szerzenia akapu.