Skocz do: nawigacja, szukaj

Syria

Globe.png To hasło dotyczy aktualnych wydarzeń. Razwiedka działa, buldogi gryzą się pod dywanem i wydarzenia ciągle się zmieniają. Możliwe, że w chwili, gdy to czytasz, jest już zupełnie inaczej.
Barack Hussein Obama o konflikcie syryjskim

Syria - kraj na Bliskim Wschodzie, obecnie miejsce niezłej inby.

Inba

Rozpoczęta pod koniec 2010 roku Arabska Wiosna zainfekowała doszczętnie Syrię w roku 2011. Protesty skierowane przeciwko reżimowi prezydenta Baszszara al-Asada przerodziły się w wojnę domową. Konflikt nabrał charakteru międzynarodowego w roku 2013, kiedy to USA znalazło wreszcie pretekst by wesprzeć rebeliantów (użyta została broń chemiczna. zachodnia propaganda automatycznie uznała, że to prezydent znęca się nad swoimi obywatelami, bo przecież święci rebelianci nawet o istnieniu broni chemicznej nie słyszeli). Pamiętać trzeba, że USA wraz z Izraelem miały już od dobrych paru lat chrapkę na Syrię. Tak więc CIA i Mosad od początku radośnie wspierały rebeliantów, których dużą część stanowili ekstremiści. W efekcie pół kraju znalazło się pod kontrolą ISIS.

Stub.png Ta strona to zalążek artykułu. Jeśli nie masz co robić w swojej piwnicy, rozbuduj go dla chlubnej idei szerzenia akapu.