Akapedia

Z Akapedia - kompendium wiedzy JBWA
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Popularność Akapedii jest zadziwiająca
Akapedia to ulubiona strona redaktorów NajwyższegoCZASu

Akapedia - encyklopedia internetowa działająca w oparciu o zasadę otwartej treści. Funkcjonuje wykorzystując oprogramowanie Wikii, umożliwiające edycję każdemu użytkownikowi odwiedzającemu stronę i aktualizację jej treści w czasie rzeczywistym. Użytkownicy działają według zasady Edytującemu nie dzieje się krzywda[1]. Słowo Akapedia jest neologizmem powstałym w wyniku połączenia wyrazów akap i encyklopedia. Analogicznie powstało również słowo akapedysta, oznaczające osobę tworzącą i ulepszającą Akapedię ku chwale idei akapu.


Historia

Akapedia została założona przez Mikołaja Dunikowskiego 16 września 2014 roku pod adresem pl.akapedia.wikia.com. Tam też działała sobie spokojnie aż do 27 stycznia 2015, kiedy to została zamknięta z niejasnych przyczyn (Wikia podaje, że Akapedia "was a very crass political parody wikia which may well go above the lines for what is considered libel in most countries, it was wisest to close the wikia."). Udało się jednak pobrać z ich serwera całą dotychczasową zawartość Akapedii, poza zdjęciami. Już następnego dnia Tomasz Silpion Gregorczyk zaproponował własny hosting, który znamy do dzisiaj - www.akapedia.pl.

Akapedia rozwijała się szybko dzięki wkładowi użytkowników i jebawkowiczów. Nie sposób tutaj pominąć wkładu Zbigniewa Ostrowskiego. Szybko powstała Gra, wzorowana na Grze z Nonsensopedii. Codziennie tworzone są nowe artykuły lub następują poprawki w artykułach już powstałych.

Wszystko dla RiGCzu

Akapedia w przeciwieństwie do większości modnych trollencyklopedii (pokroju Nonsensopedii) posiada gigantyczne pokłady RiGCzu. Większość artykułów z założenia ma charakter rozrywkowy. Stanowią one lekarstwo dla mózgu zmęczonego głupotą otoczenia. Ich treści są nieustannie udoskonalane, by zmaksymalizować rozkosz odbiorców zgodnie z zasadą, że prawda jest lepsza niż orgazm.

Przypisy

  1. Za wyjątkiem wyjątkowo bezczelnych trolli i spamerów