Ateizm

Z Akapedia - kompendium wiedzy JBWA
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
12790917 10205742915598871 6314728924708766750 n.jpg

Ateizm - wiara w to, że Bóg nie istnieje. Skomplikowany masochizm teologiczny. Ateizm bywa też formą naukowego snobizmu, dlatego jego bezrigczowość nie powinna dziwić.

Odmiany

chrześcijański zjeb vs gimboateuszka
  • Gimboateizm - charakterystyczny dla wieku nastoletniego nawet bardziej niż kucyzm.

W pewnym wieku (10-20 lat) dziecko kultury zachodniej zaczyna się zastanawiać nad sensem istnienia. Po co żyje? Dlaczego świat jest czasem taki zły i brzydki? W końcu pojawia się też upragnione pytanie: a gdzie jest Bóg? Biedne dziecko przygniecione już doszczętnie odpowiedziami na pytania poprzednie nie potrafi sobie poradzić z tymi mniej oczywistymi. Wyrzuca więc do kosza Małego Gościa, wchodzi w internet i zaczyna czytać. Tam okazuje się, że dziś cool jest ateizm, a w Boga wierzą tylko niedorozwoje-zaboboniarze i pedofile w czarnych sukienkach. Et voilà! Kolejny gimboateusz zaczyna walczyć z "opium dla ludu".

  • Ateizm akademicki - charakterystyczny dla środowisk studenckich i naukowych.

Dzięki ciężkiej pracy jego wyznawców powstaje duża część gimboateuszy. Główne zadania ateistów akademickich to propagowanie empiryzmu, walka z realizmem pojęciowym, tworzenie gimbowojowników i walka z Chrześcijaństwem. Co ciekawe wyznawcy ateizmu akademickiego są często fanami wierzeń przedchrześcijańskich i filozofii dalekowschodnich, "bo to jest cool".

  • Ateizm amatorski - charakterystyczny dla person, które nie załapały się na ateizm akademicki.

Ciężko tę odmianę opisać ze względu na jej wielorakość. Możemy przyjąć, że jest nieco poważniejsza od gimboateizmu i mniej oparta na nauce od ateizmu akademickiego, co nie zmienia faktu, że elementy paranaukowe są w niej bardzo mocno zakorzenione.