Bostońskie Picie Herbatki

Z Akapedia - kompendium wiedzy JBWA
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kazik.jpg
Ten artykuł porusza tematykę historyczną, a wydarzenia w nim opisane są prawdziwe (albo bardzo prawdopodobne). Autorzy Akapedii nie polecają jednak wykorzystywania jego treści przy pisaniu magisterki i nie biorą odpowiedzialności za skutki zlekceważenia tego ostrzeżenia.

Bostońskie Picie Herbatki (ang. The Boston Tea Party) - wydarzenie, które miały miejsce 16 grudnia 1773 roku. Jedno z pierwszych, które doprowadziły do powstania Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Tło historyczne

W XVIII wieku brytyjska, królewska knaga mocno przygniatała karki mieszkańców amerykańskich kolonii. Jak to zwykle bywa, państwo faworyzowało wielką korpo, tworząc sztuczny monopol w imporcie herbaty. Zwolniona z ceł była tylko jedna firma - Kompania Wschodnioindyjska. To mocno wkurzało kolonistów, którzy musieli płacić dodatkowo olbrzymie podatki[1] na rzecz Korony.

Przebieg wydarzeń

Tak właśnie wyglądała największa impreza XVIII wieku!

Akcja została przeprowadzona błyskawicznie, przez pierwszych znanych ludzkości bojowników o wolność, którzy działali bez użycia Internetów - Synów Wolności[2]. Spiskowcy, korzystając z osłony nocy i w przebraniach Czerwonych opanowali stacjonujące w porcie okręty "Dartmouth", "Eleanor" i "Beaver", a następnie zatopili cały zapas herbaty, który się na nich znajdował. Był to wyraźny wyraz buntu wobec Brytyjczyków, jednocześnie udało się uniknąć rozlewu krwi. Jak się nietrudno domyślić - władca Wielkiej Brytanii nie bardzo się z tego ucieszył i wkrótce zamknięto szlaki handlowe prowadzące do Bostonu. To tylko podsyciło rewolucyjne nastroje w Nowym Świecie.

Konsekwencje współczesne

Wydarzenia z 1773 roku stały się inspiracją do powstania w USA ruchu TEA Party (Taxed Enough Already Party), sprzeciwiającemu się podatkom i socjalizmowi. Ruch ma charakter konserwatywno-libertariański, ale niestety sporo mocno pogrzanych świrów, takich jak Sarah Palin. Poza tym najczęściej działa w łonie Partii Republiańskiej.

Przypisy

  1. Dzisiaj lewaki by powiedziały, że podatki tam były absurdalnie niskie
  2. Skądinąd - świetna nazwa