Donald Trump

Z Akapedia - kompendium wiedzy JBWA
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
12705326 964698770281783 3432481972554476916 n.jpg
9fa39fd3fcafa59bb0b38411cfcac794.gif
Trumpknuje.jpg

Donald Trump - wróg kobiet, niszczyciel Ziemi, oligarcha[1], amerykański miliarder, prezydent USA. Mariusz Max Kolonko chyba go bardzo lubi. Trump chce wybudować wielki mur na granicy z Meksykiem. Trump dogada się z Putinem i zrobi Amerykę wielką znowu. Trump wie jak sobie radzić z nielegalnymi imigrantami. Bądź jak Trump[2].

Krótka biografia

Urodzony i wychowany w nowojorskim Queens, w 1968 otrzymał dyplom z ekonomii na Wharton School of Business. W 1971 przejął rodzinną firmę Elizabeth Trump & Son, zmieniając później jej nazwę na The Trump Organization. Podczas swojej kariery biznesowej wybudował, wyremontował oraz zarządzał licznymi nieruchomościami komercyjnymi i mieszkaniowymi, hotelami, kasynami i polami golfowymi. W latach 1996–2015 był właścicielem konkursów Miss Universe, Miss USA i Miss Teen USA, a w latach 2004–2015 był gospodarzem programu telewizyjnego The Apprentice, emitowanego na kanale NBC. W 2015 znalazł się na 72. miejscu najbardziej wpływowych ludzi świata, z kolei w 2016 – z majątkiem wartym 4,5 miliarda dolarów został sklasyfikowany na na 324. miejscu listy najbogatszych ludzi świata dwutygodnika Forbes.

Rozważał kandydowanie w wyborach prezydenckich w 1988, 2004 i 2012, jednak ostatecznie nie podejmował decyzji o udziale. W wyborach w 2000 ubiegał się o funkcję prezydenta Stanów Zjednoczonych z ramienia Partii Reform, wycofał się jednak na etapie prawyborów partyjnych. W czerwcu 2015 ogłosił swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich w 2016. Zdobył najwięcej głosów powszechnych i głosów delegatów w prawyborach Partii Republikańskiej i oficjalnie uzyskał nominację tej partii na kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych, a Mike Pence na kandydata na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

Jego ostatni oponenci partyjni zawiesili swoje kampanie w maju 2016, w wyniku czego w lipcu Donald Trump uzyskał oficjalną nominację Partii Republikańskiej na stanowisko prezydenta USA, natomiast Mike Pence został nominowany na stanowisko wiceprezydenta USA. Kampania prezydencka Donalda Trumpa spotkała się z niespotykanym zainteresowaniem mediów oraz międzynarodową uwagą. W 2016 Trump został ogłoszony Człowiekiem Roku tygodnika Time, a w lutym 2017 roku nominowano go do Pokojowej Nagrody Nobla.

W swoim programie wyborczym Donald Trump zakładał renegocjację stosunków chińsko-amerykańskich oraz umów o wolnym handlu, takich jak NAFTA, czy Partnerstwo Transpacyficzne. Opowiadał się także za zaostrzeniem prawa imigracyjnego (wraz z budową muru na granicy amerykańsko-meksykańskiej) oraz znaczącym obniżeniem podatków. Krytycznie wypowiadał się na temat NATO twierdząc, że pakt ten jest niekorzystny dla Stanów Zjednoczonych. Podkreślał swoje pozytywne opinie na temat prezydenta Rosji, Władimira Putina, a także wskazywał na potrzebę współpracy USA z Rosją przeciwko Państwu Islamskiemu.

Ciekawostki o Donaldu Trumpie

  • jest pierwszą osobą na tym stanowisku, która nie odbyła wcześniej służby wojskowej lub pracy w rządzie, a także piątą osobą wybraną na to stanowisko, która nie uzyskała największej liczby głosów w głosowaniu powszechnym.
  • jest najstarszą i najbogatszą osobą w historii sprawującą urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych

Przypisy

  1. Tak twierdzi Partia RAZEM
  2. albo może lepiej nie. chociaż w sumie.. czemu nie!