Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki

Z Akapedia - kompendium wiedzy JBWA
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki - akt prawny z 17 września 1787 r. obowiązujący od 4 marca 1789 r. w Stanach Zjednoczonych. Uznawany jest za pierwszą konstytucję na świecie[1]. Pomimo upływu lat ustawa zasadnicza wciąż obowiązuje, co jakiś czas były wprowadzane tylko poprawki. Dzieje się tak, gdyż dokument ten od początku miał charakter otwarty i sam w sobie zawiera jedynie podstawowe ramy prawne ustroju.

Historia powstania Konstytucji

Kazik.jpg
Ten rozdział porusza tematykę historyczną, a wydarzenia w nim opisane są prawdziwe (albo bardzo prawdopodobne). Autorzy Akapedii nie polecają jednak wykorzystywania jego treści przy pisaniu magisterki i nie biorą odpowiedzialności za skutki zlekceważenia tego ostrzeżenia.

Jak wiadomo, twórcom Stanów mocno naprzykrzała się brytyjska knaga, co powodowało najpierw narastającą frustrację, a później otwarty bunt przeciw uciskowi podatkowemu Imperium. Wspólny wróg pozwolił zjednoczyć się wspólnie koloniom na Wschodnim Wybrzeżu i stawić czynny opór. Jak już się trochę uspokoiło to trzeba było pomyśleć co dalej. Możliwości były zasadniczo dwie: albo secesja od Wielkiej Brytanii, albo autonomia i żądanie ustępstw. Wybrano pierwszą opcję, ogłaszając 4 lipca 1776 r. Deklarację niepodległości Stanów Zjednoczonych. Dokument ten był pierwszym nadającym jako-takie ramy przyszłemu państwu. W miarę jak zacieśniała się współpraca między koloniami powstał pomysł stworzenia konstytucji.

Przypisy

<references>

  1. De facto często uznaje się pierwszeństwo konstytucji Korsyki z 1755 r.