Liberland

Z Akapedia - kompendium wiedzy JBWA
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Globe.png To hasło dotyczy aktualnych wydarzeń. Razwiedka działa, buldogi gryzą się pod dywanem i wydarzenia ciągle się zmieniają. Możliwe, że w chwili, gdy to czytasz, jest już zupełnie inaczej.

Liberland (cz. "Svobodná republika Liberland" - Wolna Republika Liberlandu) - mikropaństwo, które znajduje się na terenie między Serbią i Chorwacją z inicjatywy członka Partii Wolnych Obywateli Witolda Jedliczki. Kraj powstał w kwietniu 2015 roku na terenie tzw. Terra nullius, czyli ziemi niczyjej, nie należącej do żadnego państwa. Twórcy znaleźli odpowiedni teren na Wikipedii[1]. Obecnie jedno z licznych nieuznawanych na arenie międzynarodowej państw.

Dzieje Liberlandu[2]

Liberland
Liberlandflag.png
Flaga Liberlamdu
Stolica Liberpolis
Przywódca Vít Jedlička
Ustrój republika anarchokapitalistyczna, demokracja bezpośrednia
Narody Wolni ludzie z RiGCz
Motto Live and let live - Żyj i daj żyć

Dzieje Liberlandu są na razie krótkie, obejmują zaledwie kilka miesięcy. Ale nie od razu Kraków zbudowano przecież!

KWIECIEŃ

 • 13 kwietnia - Vít Jedlička, przewodniczący czeskiej konserwatywno-liberalnej Partii Wolnych Obywateli, wbił flagę Wolnej Republiki Liberlandu na terenie terra nullius znajdującym się między Chorwacją i Serbią, ogłaszając jednocześnie powstanie nowego mikropaństwa. Na oficjalnej stronie można składać wnioski o obywatelstwo.
 • 16 kwietnia – media całego świata komentują powstanie Liberlandu. Vít Jedlička wysyła noty dyplomatyczne informujące o powstaniu nowego państwa do krajów sąsiadujących oraz do ONZ. Do tej pory ponad 1000 osób złożyło wnioski o obywatelstwo.
 • 19 kwietnia - Vít Jedlička codziennie udziela kilkanaście wywiadów, m.in. dla Times, BBC, Slate. Odbył także swoje pierwsze spotkania dyplomatyczne – z ambasadorem Austrii w Czechach oraz prezesem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Liberland pojawił się na Open Stree Maps oraz Google Maps.
 • 23 kwietnia – zostaje opublikowany szkic konstytucji Liberlandu.
 • 24 kwietnia – Minister Spraw Zagranicznych Serbii wydał oficjalne oświadczenie potwierdzające, że Liberland nie leży na terenie Serbii.

MAJ

 • 1 maja – na terenie Liberlandu jest organizowana wielka impreza nazwana „Liberty Day” z okazji powstania państwa. Goście są zobligowani do dotarcia na miejsce za pomocą łodzi, gdyż chorwacka policja aresztuje każdego kto próbuje się tam dostać od strony lądu. Prezydent rozdaje sto pierwszych obywatelstw.
 • 4 maja – w miejscowości Bački Monoštor zostaje otwarte biuro Liberlandu. Tego dnia zostaje aresztowanych czterech aktywistów po przekroczeniu granicy od strony chorwackiej. Zostali wypuszczeniu po wpłaceniu kaucji w wysokości 2000 kun. Flaga Liberlandu zostaje zniszczona przez policje.
 • 11 maja – sześciu aktywistów Liberland Settlement Association po wejściu na teren Liberlandu ze strony Chorwacji zostało aresztowanych przez policję i oskarżonych o „nielegalne przekroczenie granicy”. Zostali wypuszczeni z aresztu następnego dnia.
 • 9 maja - Vít Jedlička zostaje aresztowany przez chorwacką policje, mimo że nie przekroczył granicy Chorwacji w niedozwolonym miejscu.
 • 16 maja – kolejne aresztowania. Prezydent wraz z 11 innymi osobami zostaje zatrzymany. Zostają wypuszczeni następnego dnia.

CZERWIEC

 • 2 czerwca - Liberland Settlement Association zaczyna budować obóz niedaleko miejscowości Bezdan. Ich celem jest osiedlić się w przyszłoścu na stałe na terenie Liberlandu.
 • 4 czerwca – w Pradze ma miejsce pierwsza konferencja prasowa przedstawicieli Liberlandu. Oprócz prezydenta, występuje Polak Kacper Zając – główny autor konstytucji Wolnej Republiki Liberlandu, oraz Niklas Nikolajsen – twórca Liberland Settlement Corporation.
 • 8 czerwca - Vít Jedlička bierze udział w szczycie G7.
 • 11-14 czerwca – udział prezydenta w spotkaniu grupy Bilderberg w miejscowości Tyrol w Austrii.
 • 18 czerwca – po dopłynięciu do brzegu Liberlandu, duński aktywista Liberland Settlement Association Ulrik Haagensen zostaje aresztowany przez chorwacką policje poza ich jurysdykcją. Tego dnia aresztowano także członka parlamentu europejskiego, Tomáša Zdechovskiego, który kilka godzin później odwiedził Liberland. Pomimo immunitetu i paszportu dyplomatycznego został aresztowany i wypuszczony 45 minut później. Jednakże jego asystent został umieszczony w więzieniu w miejscowości Osijek.
 • 22 czerwca – protesty pod chorwacką ambasadą po zatrzymaniu Ulrika Haagensena przez chorwacką policje. Powstaje Liberland Red Cross. Liberland Settlement Association przenos się do siedziby Red Cross w miejscowości Bački Monoštor.protesty pod chorwacką ambasadą po zatrzymaniu Duńczyka Ulrika Haagensena przez chorwacką policje.
 • 23 czerwca – Ulrik zostaje skazany na 15 dni więzienia.
 • 27 czerwca – Ulrik wychodzi z więzienia po wpłaceniu kaucji.
 • 28 czerwca – ponad 330,000 rejestracji potencjalnych obywateli na oficjalnej stronie Liberlandu. Liberland ma oficjalne biura we Francji, Chorwacji, Serbii, Norwegii, Niemczech, Czechach, Słowenii oraz Węgrzech. Wolnościowe partie Szwajcarii, Norwegii, Niemiec, Francji, Polski oraz Hiszpanii poparły idee nowego mikropaństwa.
 • 29 czerwca – Minister Spraw Zagranicznych oraz Europejskich Chorwacji wydał oświadczenie w którym twierdzi, że teren na którym położony jest Liberland nie jest i nie był terra nullius oraz że w przyszłości granica pomiędzy Serbią i Chorwacją zostanie ostatecznie ustalona, więc nie może być roszczona przez osoby trzecie.

LIPIEC

 • 4 lipca – uroczystość z okazji Dnia Niepodległości.
 • 5 lipca – brazylijski aktywista Crom oraz Czech Mikuláš dopłynęli do brzegu Libert Island. Towarzyszyło im trzech członków Liberland Red Cross by zapewnić pomoc medyczną w przypadku akcji policji oraz by przeciwdziałać łamaniu praw człowieka. Chorwaci w sposób brutalny aresztowali zarówno członków LSA jak i LRC. Jednemu z nich udało się uciec i podpłynąć do łodzi która przetransportowała go na teren Serbii. Dwoje z czterech aresztowanych zostało wypuszczonych po wpłaceniu kaucji przez, jednak Crom oraz Holender Niels nie skorzystali z takiej wyjścia i domagali się tłumaczy na ich narodowe języki podczas ich procesu. Zostali umieszczeni w domowym areszcie i proces został wyznaczony na 14 lipca. LSA wynajęło dom dla Croma i Nielsa by mogli w nim odbyć areszt.
 • 9 lipca – zostaje wydany pierwszy numer drukowanej gazety The Liber Times.
 • 14 lipca – Crom i Yoshi (Niels) dostają następujące zarzuty:
 1. Nielegalne wejście do Chorwacji (z wód międzynarodowych);
 2. Nielegalne wyjście z Chorwacji (wkroczenie na teren Liberlandu od strony Chorwacji);
 3. Nielegalny pobyt na terenie Chorwacji (zarzut nie został uzasadniony);
 4. Złamanie postanowień aresztu domowego (opuszczenie Chorwacji);
 5. Nielegalne użycie flagi Czerwonego Krzyża (zarzut niewyjaściony). Oskarżonym odmówiono prawa głosu – gdy poprosili o możliwość obrony usłyszeli od sądu że „naoglądali się za dużo amerykańskich filmów”. Crom dostał wyrok 58 dni więzienia, Yoshi 9 dni. Zostają umieszczeni w więzieniu w Osijek. Ich cela ma powierzchnie 40m2 i jest ona domem dla 15 innych współwięźniów.
 • 11 lipca - Vít Jedlička podróżuje po Stanach Zjednoczonych wykładając na różnego rodzaju wydarzeniach oraz uniwersytetach. Występuje m.in. na FreedomFest w Las Vegas, największym na świecie tego typu wydarzeniu sympatyków idei wolnościowych.
 • 16 lipca – Ulrik zostaje oskarżony o przemyt ludzi. Chorwacja twierdzi, że pomagał Cromowi dostać się na teren Liberlandu/Chorwacji), podczas gdy w rzeczywistości Crom dostał się tam o własnych siłach na pontonie.
 • 22 lipca – zostały otwarte biura w Gruzji, Wenezueli, Panamie, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych.
 • 23 lipca – Yoshi wychodzi z więzienia.

SIERPIEŃ

 • 1-2 sierpnia – aktywiści LSA biorą udział w lokalnym festiwalu Tripple Gathering Bezdan, gdzie Serbowie, Chorwaci i Węgrowie od lat wspólnie świętują i konkurują w różnych dyscyplinach. W tym do zawodów dołączyła drużyna Liberlandu, zmieniając jednocześnie tradycję uczestnictwa tylko trzech krajów. Aktywiści sporym zainteresowaniem i zyskują coraz większą sympatię lokalnej społeczności.
 • 7-9 sierpnia – reprezentacja Liberlandu oraz członkowie Liberland Settlement Assosiation biorą udział w lokalnym festiwalu Bodrog Fest.
 • 10 sierpnia - West Bohemian Symphony Orchestra pierwszy raz w historii wykonuje na żywo hymn Liberlandu. Został on skomponowany przez Varhana Orchestrovič Bauera.
 • 14 sierpnia – w Bezdanie zaczyna nadawać Radio Liberland.
 • 31 sierpnia – pierwszy raz od dawna kilku aktywistom udało się legalnie i bez aresztowań dostać na teren Liberlandu. Udało się to im dzięki specjalnym licencjom rybackim która zezwala na połowy na tym terenie. Następnego dnia są jednak aresztowani na granicy z niewiadomych przyczyn i wypuszczeni po opłaceniu kaucji przez LSA.

WRZESIEŃ

 • 3 września – po niemal 4 miesiącach dochodzenia kto jest właścicielem ziemi na terenie Liberlandu (znanym też jako Siga pocket), członkowie LSA ogłaszają i przedstawiają dowody na to, że teren ten nie posiada właściciela, zarówno prywatnego jak i publicznego.
 • 8-10 września – Vít Jedlička po raz pierwszy z wizytą w Polsce. Dwukrotnie występuje podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Spotkał się tam m.in. z Januszem Korwin-Mikke.
 • 11 września – Crom wychodzi na wolność.

PAŹDZIERNIK

Sekcja do uzupełnienia

LISTOPAD

Sekcja do uzupełnienia

 • 21-22 listopada - Vít Jedlička znów odwiedza Polskę, pojawia się na konferencji European Students for Liberty we Wrocławiu, na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu i na spotkaniu w Warszawie

Ciekawostki

 • Liberland ma najlepiej chronioną granicę w Europie. Chorwacka policja bardzo czujnie pilnuje, aby nikt nie dostał się na teren Wolnej Republiki. Dużo skrupulatniej niż własną granicę przed hordami imigrantów.
 • Konstytucja Liberlandu ma charakter otwarty. Każde państwo może wykorzystać poszczególne zapisy lub całość przy tworzeniu własnej konstytucji
 • Liberland nie zamierza wstępować do Schengen, gdyż nie spełnia wymagań tego stowarzyszenia, ale planowane jest stworzenie bardzo szybkiej i sprawnej odprawy paszportowej na granicy
 • Na terenie Liberlandu odbiera Internet w technologii 4G, dostarczany przez chorwackie firmy. Dla porównania, w San Francisco w Stanach Zjednoczonych w centrum nie ma w ogóle 4G.
 • Hymn Liberlandu przypomina muzyczkę z Hirołsów

Przypisy

 1. Lista innych Terra nullius jest dostępna tutaj
 2. link do oficjalnego profilu