Strana Svobodných Občanů

Z Akapedia - kompendium wiedzy JBWA
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wikipedia-icon.png Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.

Zobacz oryginalny artykuł i autorów.

Partia Wolnych Obywateli (cz. Strana svobodných občanů, Svobodní) − prawicowa, konserwatywno-liberalna partia polityczna w Czechach. Partia powstała na początku 2009 roku.

Nowo powstała partia chce pozyskać wyborców, którzy są rozczarowani polityką i stopniowym odchodzeniem od zasad konserwatyzmu Obywatelskiej Partii Demokratycznej. Cieszy się nieoficjalnym poparciem ze strony prezydenta Václava Klausa.

Pierwszym prezesem partii został ekonomista Petr Mach, który stał przed powstaniem partii na czele komitetu przygotowawczego.

Poglądy partii

Svobodní jest przede wszystkim partią o profilu konserwatywno-liberalnym i eurosceptycznym. W głoszonych przez nią poglądach można znaleźć także wiele elementów klasycznego liberalizmu i libertarianizmu. Jest Przeciwna europeizmowi.

Historia działalności

W wyborach w 2013 roku Partia Wolnych Obywateli otrzymała 122 564 głosów, czyli 2,46% i tym samym nie dostała się do czeskiego parlamentu. Warto zwrócić jednak uwagę, na ponad trzykrotny wzrost poparcia w ciągu 3 lat, od wcześniejszych wyborów w 2010 roku. W związku z rosnącym poparciem, w wyborach w 2014 roku Partia Wolnych Obywateli przekroczyła próg wyborczy 5% uzyskując 5,24% i jeden mandat do Europarlamentu. Zadeklarowano współpracę z polską partią Kongres Nowej Prawicy, która uzyskała cztery mandaty po wyborach w Polsce.Szablon:Navbox