Anarchizm

Z Akapedia - kompendium wiedzy JBWA
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anarchizm - idea zakładająca, że państwo jest niepotrzebne. Anarchizmy dzieli się na RiGCzowe, np. anarchokapitalizm oraz bezRiGCzowe, np. anarchokomunizm.

Wyznawcy

Anarchiści bywają skrajnie odmienni psychologicznie. I ideowo. I fizycznie. Większość z nich ma jednak dwie wspólne cechy: moralną lewackość[1] i utopijne wizje. Nie można pominąć faktu, że pierwszymi wyznawcami ideologii anarchistycznej byli XIX wieczni podludzie: socjaliści i rewolucjoniści. Jako że byli błądzącymi debilami lawirowali często po okolicznych ideologiach takich jak syndykalizm czy marksizm. Dzielili się jak tylko mogli. Widocznie nie wiedzieli, że lewica (w przeciwieństwie do prawicy) nie umacnia się przez podział. Część z nich poszło w stronę indywidualizmu, zasyfiając swoim lewactwem ten piękny nurt. Inni, masturbujący się do Owena, Fouriera etc. poszli w stronę kolektywizmu i zwykłego komunizmu.

Sprostowanie

Anarchiści może i są w większości bezRiGCzowymi lewakami, ale po pierwsze: są wśród nich wyjątki, a po drugie: nawet takim głupkom zdarza się czasem prawić mądrze i ciekawie, albo przynajmniej niegłupio.

Przypisy

  1. wyjątek stanowią np. niedobitki konserwatywnych anarchokapitalistów.