Anarchokapitalizm: Różnice pomiędzy wersjami

Z Akapedia - kompendium wiedzy JBWA
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Brak różnic)

Wersja z 18:53, 1 lut 2015

Odczuwasz etatystyczny ucisk, a może ból dupy? Czas zażyć AKAP.

Anarchokapitalizm (skrót akap, ang. anarcho-capitalism oraz ancap) - system społeczno-gospodarczo-polityczny oparty na aksjomatach. Jest jednym z nurtów libertarianizmu (obok np. minarchizmu, agoryzmu, paleolibertarianizmu). Postuluje zastąpienie wszystkich elementów państwa organizacjami bez terytorialnego monopolu na przemoc (dobrowolnymi, finansowanymi dobrowolnie), włączając w to np. zastąpienie policji prywatnymi agencjami ochrony (PAO). W akapie będzie się płacić złotem, bitcoinami lub innymi walutami emitowanymi przez jednostki lub organizacje (z pokryciem w towarze lub nie - rynek zweryfikuje).

Znaczenia

Słowo "anarchokapitalizm" może oznaczać opisany wyżej system (czy raczej jego brak), a także zbiór poglądów, właściwych anarchokapitalistom.

Skrót "akap" także może być różnie rozumiany. Oznacza anarchokapitalistyczny system, bywa też (zwykle w języku potocznym) określeniem zwolennika tego systemu - anarchokapitalisty.

Symbole

Flaga trollokapitalistyczna

Podstawowym symbolem akapu są barwy: złota i czarna. Widnieją one na sztandarach anarchokapitalistycznych. Innym symbolem jest dolar, często wpisany w typowy anarchistyczny symbol litery A w okręgu.

Złoto i czerń to barwy akapu

Teorie dojścia do akapu

Drążąc temat pytania "Jak będzie w akapie?" często zapomina się o udzieleniu odpowiedzi na inne pytanie, a mianowicie: "jak się do niego dojdzie?". Jest kilka teorii:

Niezależnie od obranej ścieżki i możliwości jej wykorzystania podstawą jest praca u podstaw i uświadamianie ludziom, że państwowa knaga wcale nie jest dobra, polecanie poczytania Rothbarda i tworzenie artykułów na Akapedii.

Śmieszkizm Humor

Akapy bardzo lubią śmieszkować w Internecie (na Twarzoksiążce). Powstało tam multum grup, np. Nieprzyjaciele Niewoli, Jak będzie w akapie?, Zakon Rycerzy III Aksjomatu, zgodnie z zasadą śmieszkizm umacnia się przez podział. Czasem dyskutują tam merytorycznie, najczęściej jednak tworzą memy z Korwinem czy Breivikiem lub pytają o to, jak będzie w akapie.

Jako że w akapie nie będzie centralnego planowania, popularne stało się określenie (przez częstość używania uznane już za ironiczne) Rynek zweryfikuje (kwestia opłacalności przedsięwzięcia).

Częstym argumentem etatystów przeciwko akapowi jest niemożność budowania i utrzymania dróg bez przymusowego wywłaszczenia właścicieli gruntu i finansowania z podatków. Ze zmęczenia tymi zarzutami powstało sarkastyczne przekonanie, jakoby w akapie miało nie być dróg (będą tylko pojazdy latające, lub każdy będzie siedział w swoim domu w piwnicy). Podobnie powstało twierdzenie o umieraniu pod płotem w akapie.

Te i inne śmieszkowe tezy są podstawą internetowego akapu, czyli całego humorystycznego systemu, będącego treścią facebookowych grup, a także w dużej mierze niniejszej Akapedii.

Muzyka

Najpopularniejszym muzykiem anarchokapitalistycznym jest Kelthuz. Czasem śpiewa na serio, czasem dla beki. Występuje pod wieloma nazwami, np. Saluth o/o/o/, Warraha, Kelthuz, Biała Pięść. Wprowadził on do slangu wolnościowego wiele pojęć, np. Dzień Sznura, knaga, wyjebanie w stronę słońca, żelazo i stal. Chwali Austriacką Szkołę Ekonomii, Standard Złota oraz antynatalizm.

Typowy dzień w akapie

  1. Budzi cię dźwięk odpalenia taktycznego atomowego krasnala u Kowalskiego. Wiadomo, od kiedy nie ma ustawy znoszącej komary, trzeba sobie jakoś radzić, ale Kowalski zaczyna przeginać z agresją soniczną.
  2. Przeczesujesz swoje pole truskawek w poszukiwaniu pijaków. Wiadomo, w akapie złośliwi znajomi czasami ich podrzucają. Strzelasz do tych, których widzisz.
  3. Robot z Zeitgeista zaparza ci kawę.
  4. Drugi robot referuje bieżące wiadomości - statystyki śmierci podpłotowych i takie tam.
  5. Zastanawiasz się czy lepiej kupić Praxeology Times czy Austryan Business, patrząc na cenę wybierasz to pierwsze.
  6. Płacisz ulubionym MisesCoinem, w oparciu o złoto.
  7. Ubierasz się, wychodzisz z domu i wsiadasz do auta. Z sentymentem wspominasz czasy, kiedy na świecie były drogi. Wychodzisz z auta i wracasz do domu.
  8. Wychodzisz nad jezioro i nastawiasz zupę. Po zapachu z sąsiedniego jeziora wnioskujesz, że Kowalski robi rurkowcową. Nowak chyba smaży dzisiaj kuca.
  9. Wracasz do domu. Wyzyskujesz proletariat, który trzymasz w piwnicy. Robisz to dla czystej kapitalistycznej przyjemności, bo i tak wszystko, co potrzebne, produkują roboty z Zeitgeista.
  10. Zmieniasz skafander i filtr w masce. Kładziesz się spać.

Zobacz też