Anarchokapitalizm

Z Akapedia - kompendium wiedzy JBWA
Wersja z dnia 09:32, 20 wrz 2014 autorstwa Wmq (dyskusja | edycje) (nowy artykuł)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anarchokapitalizm (skrót akap, ang. anarcho-capitalism oraz ancap) - system społeczno-gospodarczo-polityczny oparty na Aksjomatach. Jest jednym z nurtów libertarianizmu (obok np. minarchizmu, agoryzmu, paleolibertarianizmu). Postuluje zastąpienie wszystkich elementów państwa organizacjami bez terytorialnego monopolu na przemoc (dobrowolnymi, finansowanymi dobrowolnie), włączając w to np. zastąpienie policji prywatnymi agencjami ochrony (PAO). W akapie będzie się płacić złotem, bitcoinami lub innymi walutami emitowanymi przez jednostki lub organizacje (z pokryciem w towarze lub nie - rynek zweryfikuje).

Humor

Akapy bardzo lubią śmieszkować w Internecie (na Twarzoksiążce. Powstało multum grup (np. Nieprzyjaciele Niewoli, Jak będzie w akapie?, Zakon Rycerzy III Aksjomatu), zgodnie z zasadą śmieszkizm umacnia się przez podział. Czasem dyskutuja tam merytorycznie, najczęściej jednak tworzą memy z Korwinem czy Breivikiem lub pytają o to jak będzie w akapie.

Jako że w akapie nie będzie centralnego planowania, popularny stał się mem Rynek zweryfikuje (opłacalność przedsięwzięcia).

Częstym argumentem etatystów przeciwko akapowi jest niemożność budowania i utrzymania dróg bez przymusowego wywłaszczenia właścicieli i finansowania z podatków. Ze zmęczenia tymi zarzutami powstał mem, jakoby w akapie nie będzie dróg (że będą tylko pojazdy latające lub każdy będzie siedział w swoim domu w piwnicy). Podobnie powstało twierdzenie o umieraniu pod płotem w akapie.

Muzyka

Najpopularniejszym muzykiem anarchokapitalistycznym jest Kelthuz. Czesem śpiewa na serio, czasem dla beki. Występuje pod wieloma nazwami, np. Saluth o/o/o, Warraha, Kelthuz, Biała Pięść. Wprowadził on do slangu wolnościowego wiele pojęć, np. Dzień Sznura, knaga, wyjebanie w stronę słońca,

żelazo i stal.

Chwali Austriacką Szkołę Ekonomii oraz Standard Złota.

Zobacz też

Stub.png Ta strona to zalążek artykułu. Jeśli nie masz co robić w swojej piwnicy, rozbuduj go dla chlubnej idei szerzenia akapu.