Stany Zjednoczone

Z Akapedia - kompendium wiedzy JBWA
Wersja z dnia 00:56, 18 mar 2021 autorstwa Zostrowski (dyskusja | edycje) (akt.)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stany Zjednoczone
USA.png
Flaga Stanów
Stolica Waszyngton
Przywódca Donald Trump Joe Biden
Ustrój d***kracja/republika
Narody Amerykanie, Żydzi, Murzyni

Zawsze pisałem i mówiłem, że Amerykanie mają tę przewagę nad Europejczykami, że swoich Czerwonych trzymają w rezerwatach, a nie w parlamentach. Jest to oczywiście żart – chodzi o polityk ów, a nie o Indian.

Ozjasz Goldberg o Stanach

Stany Zjednoczone (United States of America, USA, JuEsEj) - kraj w Ameryce Północnej. Stany są kolebką ruchu wolnościowego, libertarianizmu i idei akapu. Żyli tutaj Ayn Rand, Murray Rothbard i Ludwig von Mises. Walutą w Stanach są dolary, drukowane, żeby wkurwiać austriaków. Stany są światowym mocarstwem militarnym i jedną z największych gospodarek. Jak sama nazwa wskazuje, państwo jest federacją tzw. stanów, które posiadają do dziś całkiem sporą autonomię. Na czele państwa stoi prezydent, wybierany w wyborach pośrednich, zaś funkcje ustawodawcze pełni parlament w postaci Kongresu i Senatu.

Historia Stanów Zjednoczonych

Kazik.jpg
Ten rozdział porusza tematykę historyczną, a wydarzenia w nim opisane są prawdziwe (albo bardzo prawdopodobne). Autorzy Akapedii nie polecają jednak wykorzystywania jego treści przy pisaniu magisterki i nie biorą odpowiedzialności za skutki zlekceważenia tego ostrzeżenia.

O historii USA można pisać długo, ale w skrócie wyglądało to tak:

Powstanie

Hasło amerykańskich buntowników

Stany zjednoczone powstały pod koniec XVIII wieku w wyniku buntu osadników przeciw angielskiej knadze i wysokim podatkom. Jednym z haseł buntowników było "Dont tread on me", które widnieje na używanej przez libertarian fladze Gadsena.

Niestety, po zwycięstwie nad wojskami okupantów, Amerykanie nie zaczęli budowy akapu, lecz stworzyli nowe państwo, oparte o ustrój reptiliański republikański. Nie wprowadzili też Bitcoina jako powszechnej waluty, bo ówczesna technologia na to jeszcze nie pozwalała. Istniał za to parytet złota, powszechny dostęp do broni, a czerwonych trzymano w rezerwatach, jak w normalnym kraju.

Rozwój

Na XIX wiek przypada intensywny rozwój kraju, głównie dzięki wolnemu rynkowi i wymienionym powyżej swobodom przysługującym obywatelom. Do Stanów przybywały całe rzesze uciekinierów z socjalnej Europy. Wkrótce potem rozpoczęła się ekspansja i zdobywanie Dzikiego Zachodu. Doprowadziło to do tego, że na początku XX wieku Stany były już znaczącą potęgą światową.

Wielki kryzys

Jak to niestety bywa, knagochapacze dorwali się w końcu do władzy i spieprzyli amerykańską gospodarkę. Owocem tego był Wielki Kryzys lat 20. Innym przykrym doświadczeniem było wprowadzenie w tym kraju prohibicji na alkohol.

USA współcześnie

Typowy amerykański dom

Jeszcze do niedawna Amerykę męczył rak socjalizmu oraz powiększające się brzemie etatyzmu. Jedną z największych bolączek był rządzący dwie kadencję prezydent Barack Obama. Ten lewak, dążący do zniszczenia kraju na wzór Wenezueli, został wybrany głównie dzięki głosom Murzynów, rurkowców i Latynosów. W ścisłym sekrecie trzymany jest fakt, że Obama nie urodził się na terenie Stanów, więc objął urząd prezydenta nielegalnie.

Na szczęście opór lewactwu dzielnie stawiają amerykańscy wolnościowcy, kultywujący nadal kult stali i wolnościowe wartości. Na fali buntowniczych nastrojów wybrany został w 2016 roku nowy prezydent, Donald Trump, który uczyni Amerykę wielką znowu.

Partie polityczne

W USA działa wiele ugrupowań politycznych. Największe z nich i najbardziej znaczące to:

Oprócz nich działają również mniejsze ugrupowania, takie jak założona przez Maurycego Partia Libertariańska.

Zobacz też