Wiedźmin Geralt

Z Akapedia - kompendium wiedzy JBWA
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kadr z gry komputerowej o przygodach Geralta, w którym główny bohater objaśnia kupcowi prawa rynku

Wiedźmin Geralt (właśc. Geralt z Rivii) - postać fikcyjna wykreowana przez Andrzeja Sapkowskiego, występuje w prozie tegoż, jest również bohaterem filmu[1] i serii gier[2].

Profesja Wiedźmina

W opowiadaniach i sadze Sapkowskiego wiedźmini są wędrownymi wojownikami zajmującymi się zabijaniem potworów. Działają na wolnym rynku każdorazowo negocjując ze zleceniodawcą cenę wykonania usługi. Wiedźmini są niezależni od rządu, działają nieraz na granicy prawa, co czyni z nich specyficznych agorystów świata fantasy. Każdy wiedźmin w dzieciństwie poddany został mutacji i morderczemu treningowi, czego wynikiem są nadludzkie umiejętności i bezpłodność. To drugie nie przeszkadza jednak wiedźminom w notorycznym łamaniu III aksjomatu.

Wiedźmin wg Physiologusa

Słynne dzieło traktujące o zagadkowych potworach tak opisuje wiedźmina (wiedźmaka):

Wiedźmak przez niektórych zwan bywa wiedźminem. A wzywać onego wielce jest niebezpiecznie. Wżdy trzeba, bo kiedyć przeciw potworu a plugastwu niczym nie uradzi, wiedźmak uradzi. Baczyć jeno warto, coby wiedźmaka nie dotykać, bo od tego oparszywieć można. A dziewki przed nim kryć, bo wiedźmak chutliwy jest ponad wszelką miarę. Chociaż wiedźmak wielce chciwy a na złoto łasy, nie dać jemu więcej jako: za utopca - srebrny grosz albo półtorak, za kotołaka - srebrne grosze dwa, za wąpierza - srebrne grosze cztery.

Przypisy

<references>

  1. Niestety - dość kiepskiego
  2. Znacznie lepszych pod każdym względem